Imate mladeže? Izdvojite nekoliko minuta, ovaj tekst morate pročitati
Da li ste upoznati sa samopregledom kože koristeći „ABDCE” algoritam? Pročitajte ovaj jako važan tekst.
Drage mame i tate, obratite pažnju na ovaj tekst. Sigurno će Vam značiti
Obavezno pročitajte ovaj tekst ako imate masnu kosu.
Imate masnu kožu?
Da li ste znali da Seboroični dermatitis nije bolest?
Mučite se sa mitiserima? Na pravom ste mestu
Malim promenama u navikama do čistijeg lica i zdravijeg života
Svaki mladež može se ukloniti. Zabluda je da mladež „ne treba dirati“. Postoje tri osnovna razloga zašto se neki mladež uklanja:
- Medicinska indikacija – suspektne dermoskopske karakteristike mladeža.
- Normalan mladež – urednog dermoskopskog nalaza, koji je svojom anatomskom lokalizacijom sklon povređivanju ( lice kod muškaraca – povređivanje brijanjem, pregibi – povređivanje stalnim trenjem, trup kod žena – povređivanje brushalterom ).
- Estetski razlozi – kada prosto „ne volite“ svoj mladež.
Jedini ispravan način uklanjanja mladeža je hirurški! Ima lekara, nažalost i dermatologa, koji će Vam preporučiti uklanjanje mladeža radiotalasima ili laserom. To je nedopustivo!
Svaki mladež nakon uklanjanja treba poslati na patohistološki pregled. To je princip koji se mora poštovati. Kada nešto spržite radiotalasima ili laserom, ne možete ispoštovati ovaj princip.
Ukoliko postoji neki od pomenutih razloga za uklanjanjem mladeža, obratite se hirurgu plastičaru. To je jedino ispravno!
Jedan od prvih koraka u prevenciji i ranom otkrivanju melanoma jeste samopregled kože. On podrazumeva detaljan pregled kože, dakle u celosti „od glave do pete“.
Osim lako dostupnih regija, pri samopegledu ne smeju se zaboraviti teže dostupne regije. Tabani, koža između prstiju, zadnje strane nogu, zadnjica, leđa, regija iza ušiju, glava, kao i sluznica genitalija. Kako biste korektno pregledali sve pomenute manje dostupne regije, pregled možete obaviti slikanjem kože ( najčešće kamerom telefona ), ogledalom ili u prisustvu i uz pomoć bliske osobe.
Dakle, ne zaboravite na samopregled svoje kože. Neka to bude Vaša dobra navika. Ne zaboravite, melanom se može pojaviti iznenada, kao nova pigmentacija, ali i na terenu već postojeće pigmentne promene.
Najjednostavniji način kojim uspešno možete obaviti samopregled kože jeste čuveni „ABCDE“ algoritam. On podrazumeva sledeće:
A – „Asymmetry“. Benigni mladeži su najčešće pravilnog oblika, okrugli ili ovalni. Melanomi su najčešće nepravilnog oblika, imaju asimetričan izgled.
B – „Border“. Mladeži imaju ravne, pravilne ivice. Melanomi imaju nepravilne, nareckane ivice.
C – „Color“. Melanom često ima „šaroliku“ prebojenost, više nijansi boja. Smeđu, crnu, plavičastu, belu, crvenkastu... Benigni mladeži najčešće imaju uniformnu prebojenost.
D – „Diametar“, Svaka pigmentna promena koja je u prečniku veća od 5mm, zaslužuje pažnju. Iako ima melanoma koji su promera 1-2mm, kao i benignih mladeža koji su veći od 5mm, svaka promena veličine mladeža je signal da se javite dermatologu.
E – „Evolution“. Svaka promena boje mladeža, vlaženje, krvarenje, crvenilo... Zahteva odlazak na pregled.
Ovako primenjen „ABCDE“ algoritam može biti od velike pomoći pri samopregledu i alarm za Vas da se morate obratiti dermatologu. On će vrlo jednostavnim i neinvazivnim dermoskopskim pregledom, u veoma kratkom roku proceniti o kakvoj se promeni radi. Da li je ona potpuno benigna, da li je sumnjiva i zahteva praćenje ili uklanjanje, ili se radi o melanomu.
Budite oprezni sa suncem! Ne smete dozvoliti da regije bez pigmenta, beličaste flekice, postanu ružičaste. Dakle, nema pregorevanja na suncu.
Unosite namirnice bogate karotenom: šargarepa, kajsija, bundeva, zeleno lisnato povrće...
Čuvajte se povređivanja kože. Banalne oguljotine, ogrebotine i slično, ostavljaju beli trag na vitiliginoznoj koži.
Atopijski dermatitis predstavlja hronično zapaljensko stanje kože koje je genetski određeno. Karakterišu ga periodi pogoršanja i poboljšanja stanja na koži. Javlja se još u najranijem životnom dobu, kod predisponirane novorođenčadi. Kliničku sliku karakteriše pojava crvenila na koži, praćena svrabom i ljuspanjem.
Kod novorođenčadi, promene se najčešće javljaju na licu ( predeo obraza i brade ), koži poglavine, na šakama i stopalima. Kod starije dece, pretežno su zahvaćeni pregibi, laktovi i kolena. Sa odrastanjem i sazrevanjem imunog odgovora, deca najčešće prevaziđu ovaj problem. To se obično dešava u nekom predškolskom ili školskom uzrastu.
U osnovi Atopijskog dermatitisa je suvoća kože, tačnije narušenost njene hidrolipidne barijere. U vezi sa tim, nega atopične kože zahteva posebnu pažnju:
- Redovno zamašćivanje kože bogatim, masnim teksturama, čini osnovu prevencije Atopijskog dermatitisa. Ovo je naročito važno tokom zimskih meseci.
- Svakodnevno kupanje, previše topla voda, neadekvatan izbor kupke i sapuna, dodatno narušavaju već oštećenu kožnu barijeru. Birajte uljane kupke i tečne sindete.
- Preterano utopljavanje i znojenje dodatno iritiraju kožu i pojačavaju svrab.
- Pamučna odeća je uvek pravi izbor, naročito kod dece sa problemom atopije.
- Deterdženti, omekšivači, mogu biti okidač za pogoršanje Atopijskog dermatitisa. Vodite računa o tome.
- Kada je dete prehlađeno, u infekciji, virozi, očekivano je da dođe do aktivacije ekcema. Jačajte imunitet Vašeg deteta.
- Koža sklona atopiji „voli“ sunce. Deci sa ekcemom prija leto i boravak na moru. Tada se simptomi bolesti uglavnom povlače.
- Manifestacije atopije mogu da budu na koži ( ekcem ), ali i na disajnim organima ( astma ili alergijski rinitis ) i očima ( alergijski konjuktivitis ).
- Zanimljivost o kojoj se malo zna. U literaturi postoje podaci da su deca „atopičari“ natprosečno inteligentna. Uživajte u posebnosti Vašeg deteta i pomozite mu da adekvatnom negom prevaziđe problem atopije.
Produkcija sebuma i zamašćivanje kose i kože glave, obavlja se putem sebacealnih, lojnih žlezda koje se anatomski nalaze u ovoj regiji. Rad sebacealnih žlezdi zavisi od genetike, pola, godina, ali najvećim delom od hormona.
Produkcija sebuma kod muškaraca, najveća je oko 20-te godine, a zatim se postepeno smanjuje. Kod žena, ona se smanjuje tek posle menopauze. Osim pomenutog, na rad lojnih žlezda u velikoj meri mogu uticati neke životne navike, ali prvenstveno ishrana, stres i pogrešan način nege.
Dakle, na neke stvari možemo uticati. Najveća greška koju prave svi pacijenti sa problemom masne kose jeste preterano, čak svakodnevno pranje kose. Ovakvom navikom šalje se direktan signal lojnim žlezdama da nadoknade sebum. One počinju pojačano da rade i vremenom hipertrofišu. Problem se time produbljuje. Znači, po principu pozitivne povratne sprege, „što više, to više“. Što se kosa češće pere, više se zamašćuje. Treba izaći iz tog začaranog kruga.
Greška koja se takođe često pravi jeste upotreba neadekvatnih šampona. Preagresivni šamponi koji u sebi sadrže sulfate, parabene i slično, dovode do začepljenja pora i izvodnih kanala lojnih žlezda. To je ponovo okidač za pojačan rad lojnih žlezda. U vezi s tim, masna kosa zahteva pažljiv odabir šampona. To su lagane, bistre teksture i formule koje u sebi ne sadrže preagresivne hemijske supstance. Upotreba šampona koji jako isušuju kožu glave, koliko god izgledala potreba, zapravo je pogrešna. Isto kao i sa čestim pranjem.
Radite dakle na „treningu“ prolongiranog pranja kose. Trudite se da se zdravo hranite i zdravo živite ( čuvajte se stresa! ) i dobro razmislite kakve šampone koristite za negu Vaše kose.
Redovno perite lice gelom za masnu kožu, ali nemojte preterivati. Preteranim odmašćivanjem šaljete signal lojnim žlezdama da pojačano rade i time koža biva masnija.
Koristite adekvatnu UV zaštitu. Birajte „oil free“ proizvode za masnu kožu.
Detaljno skidajte šminku. U te svrhe najbolje je koristiti micelarnu vodu.
Hidrirajte redovno Vašu kožu, iako je masna. I masna koža može biti „žedna“. Uvek birajte lagane teksture. Oznake na ambalaži „light“ ili „legere“ crem, emulzija ili fluid su dobar izbor.
Izbegavajte pudere. Oni jako začepljuju pore i dovode do pojave aknoznih promena, problema koji često prati masnu kožu. Uvek je bolji izbor tonirana krema za masnu kožu iz domena medicinske kozmetike.
Koristite povremeno serum sa blagim kiselinama. Stalnim mikropilingom, koji serum pospešuje, značajno ćete poboljšati teksturu vaše kože, a pore će biti čiste.
Seboroični dermatitis predstavlja hronično stanje kože sa kojim se susreće gotovo 40% svetske populacije. To nije bolest, već konstitucija, stanje ili tip kože.
U osnovi Seboroičnog dermatitisa je prekomerni rad lojnih žlezda koji je najčešće genetski predisponiran.
Razni okidači mogu pokrenuti aktivaciju SD. To mogu biti stres, hormoni, stanje imuniteta, način ishrane, klimatski faktori...
Kliničku sliku SD karakterišu crvenilo i ljuspanje u seboroičnim regijama. To se odnosi na kožu poglavine, lice ( predeo oko nosa i usana, kao i predeo između obrva ), ušne školjke, a kod muškaraca i predeo gornjih partija trupa.
Izgled seboroičnih promena može jako podsećati na Atopski dermatitis ili Psorijazu. Najjednostavnijim kliničkim pregledom, dermatolog će proceniti o kakvom problemu se zapravo radi.
SD karakterišu periodi poboljšanja i pogoršanja simptoma. Bez obzira na svoj hronicitet, SD se može regulisati i držati pod kontrolom. Adekvatna terapija i adekvatna nega kože, učiniće da SD ne bude Vaša svakodnevnica i razlog za loš početak novog dana.
Mitiseri ili komedoni predstavljaju začepljene pore ispunjene sebumom, prljavštinom i orožalim ćelijama kože. Pod pojmom mitiseri, obično se misli na otvorene komedone. To su crne tačke u nivou kože koje ima većina ljudi sa masnom ili mešovitom kožom.
Crna boja mitisera ( komedona ) nastaje kada sadržaj koji začepljuje pore dođe u kontakt sa kiseonikom iz vazduha i oskidiše.
Zatvoreni komedoni obično se nalaze iznad nivoa kože i beličaste su boje. Oni predstavljaju zarobljeni sebum u porama, ispod površnog sloja kože.
Uzroci nastanka komedona su brojni: genetika, masna koža, hormonski disbalans, neki lekovi, slatkiši i mlečni proizvodi, komedogena kozmetika.
Nemojte cediti komedone( posebno ne zatvorene )!
Postoje preparati koji rastvaraju „čepove“ u porama i koji bez oštećenja kože rešavaju problem ovih malih zlikovaca.
Povezanost načina ishrane i aknoznih promena na koži, jedna je od čestih tema na skupovima i stručnim sastancima dermatologa. Nauka nije potvrdila njihovu uzročnu povezanost ( sa izuzetkom mleka i mlečnih proizvoda ). Iako se ova koleracija ne opisuje u literaturi, praksa pokazuje nešto drugo. Način ishrane se i te kako odražava na stanje kože uopšte, a naročito na stanje aknozne kože.
Ukoliko ste motivisani da promenite svoje navike kako biste poboljšali stanje aknoznih promena, obratite pažnju na sledeće:
- Redukujte konzumiranje mleka i mlečnih proizvoda.
- Bazirajte Vašu ishranu na namirnicama sa niskim glikemijskim unosom.
- Izbegavajte rafinisane ugljene hidrate, čokoladu, masnu i brzu hranu, industrijski preradjene proizvode koji u sebi sadrže aditive, emulgatore i pojačivače ukusa.
- Vodite računa o konzumiranju alkohola. Njegovim izlučivanjem kroz znojne žlezde, dolazi do poremećaja mikrobioma kože, što je odličan preduslov za umnožavanje bakterije Propionibacterium acnes, za koju se sasvim sigurno zna da dovodi do upalnog procesa i formiranja akni.
Dakle, pacijentima sa aknama, treba predložiti promenu načina ishrane. Ishrana treba biti bazirana na unosu svežeg voća i povrća, nezasićenih masnih kiselina ( što veći unos ribe – mediteranski način ishrane ), sa smanjenim konzumiranjem namirnica visokog glikemijskog indeksa. Izbegavajte testenine, krekere, grickalice, prženu hranu, slatkiše, sokove i ostale zašećerene napitke.
Nakon svega pomenutog, nemojte očajavati. Promišljenim unosom i izborom namirnica, hrana i dalje može biti Vaš lični ugođaj, a Vi ćete sigurno biti zdraviji i lepši!